W minioną sobotę, 29 września 2012 r., odbyły się dożynki Gminy Ostaszewo, z udziałem Parafii św. Jakuba w Niedźwiedzicy. Miały one miejsce w Nowej Kościelnicy, obchodzącej 660-lecie założenia.
Obchody rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą w kościele pw. św. Jakuba w Niedźwiedzicy, podczas której zostały poświęcone symbole tegorocznych plonów - wieńce dożynkowe i bochen chleba. Następnie korowód dożynkowy wyruszył na plac przy świetlicy w Nowej Kościelnicy, gdzie odbywały się główne uroczystości.
Po otwarciu i powitaniu uczestników tegorocznego święta plonów przez Wójta Gminy Ostaszewo Roberta Ciżmowskiego oraz Sołtysa Sołectwa Nowa Kościelnica Mirosława Nowaka nastąpiło przekazanie na ich ręce przez Starostów dożynek - Danutę Sawczyńską i Grzegorza Nowaka - poświęconego chleba. Następnie Starostowie wraz z Wójtem i Sołtysem, zgodnie z obyczajem podzielili się chlebem z mieszkańcami gminy i licznie przybyłymi gośćmi.
Podczas uroczystości dożynkowych Wójt Robert Ciżmowski złożył rolnikom serdeczne podziękowania oraz wyrazy największego szacunku i uznania za ciężką pracę, gospodarność i osobisty wkład w rozwój gminy, życząc dalszych sukcesów i satysfakcji w życiu osobistym i wykonywanej pracy. Na scenie głównej Wójt uhonorował wybranych rolników - reprezentantów każdego sołectwa - wręczając im pamiątkowe dyplomy i medale „Rolnik na medal":
- Włodzimierz Banaś
- Zofia i Ryszard Czekańscy
- Wiesław Kochowski
- Piotr Kosałka
- Andrzej Sikora
- Adam Starzyk
- Ryszard Szczepanik
Wójt oraz Sołtys wręczyli również pamiątkowe podziękowania najbardziej zasłużonym dla sołectwa, wybranym przez jego mieszkańców:
- Katarzyna Bryk
- Sławomir Kędziora
- Bożena Kluczek
- Edward Koc
- Wiesława Koc
- Jan Krokosz
- Zbigniew Krokosz
- Jacek Nowak
- Mirosław Nowak
- OSP Nowa Kościelnica
- Elżbieta Marcinek-Szleja
Jubileusz 660-lecia Nowej Kościelnicy był również doskonałą okazją do wręczenia symbolicznych podziękowań „najstarszym mieszkańcom wsi":
- Janina Banach
- Marianna Kluczek
- Wacław Kluczek
- Mieczysław Krokosz
- Stanisław Masłoń
- Edmund Megger
- Aniela Smoleń
- Agnieszka Żywicka
Mieszkańcy Nowej Kościelnicy przygotowali dla swoich seniorów niespodziankę - piosenkę-podziękowanie za przekazywanie życiowych rad i mądrości, którą zaprezentowali na dożynkowej scenie.
W podziękowaniu za udział w konkursie „Piękna wieś" w kategorii „Zagroda", Wójt Gminy wręczył Państwu Danucie i Edwardowi Sawczyńskim - zwycięzcom tegorocznego gminnego etapu konkursu - pamiątkowy dyplom oraz upominki.
Nie zapomniano także o piłkarzach drużyny „Czarni Przemysław" - mieszkańcach naszej gminy, promujących swoją grą naszą małą ojczyznę:
- Rafał Bukowski
- Paweł Wasilewski
- Tomasz Wirkus
Po części oficjalnej rozpoczęły się konkursy. Przeprowadzono konkurencje w ramach konkursu Wójta Gminy Ostaszewo „Sołectwo na medal", z których większość wymagała nieprzeciętnej sprawności fizycznej:
Zawodnicy w biegu „Sztafeta z jajem" musieli wykazać się szybkością oraz dokładnym przekazywaniem łyżki z jajkiem kolejnym uczestnikom, by w jak najkrótszym czasie ukończyć wyścig. Najszybsi okazali się zawodnicy z Sołectwa Nowa Kościelnica.
Młodzież biorąca udział w „Butli farmera" również musiała szybko biegać, a ponadto musiała wykazać się dokładnością i celnym okiem, by jak najszybciej wypełnić 2 litrową butlę wodą. W konkurencji tej zwyciężyła drużyna z Piaskowca.
Kolejna konkurencja sportowa - „Jedzie pociąg z daleka" - sprawiła drużynom niemało trudności. W jak najszybszym pokonaniu trasy, ze związanymi prawymi i lewymi nogami, 6-ro uczestników (3 kobiety i 3 mężczyzn) musiało wykazać się pracą zespołową i zgraniem. Najlepsi okazali się zawodnicy z Nowej Cerkwi.
Największym zainteresowaniem publiczności cieszyła się ostatnia konkurencja sportowa - zawody „Strongman Ciapek Cup" dla mężczyzn. Zadaniem 3 zawodników było przeciągnięcie, w jak najkrótszym czasie, ciągnika przez wyznaczoną trasę. Czwarty zawodnik z każdego Sołectwa kierował pojazdem, by nie wyjechać poza wyznaczone linie. Dodatkową atrakcją był wymóg regulaminu, by w konkurencji brali udział Sołtysi. Wszystkie Sołectwa wystawiły do tych zawodów swoich najsilniejszych mieszkańców. Publiczność głośno dopingowała swoich „strongmanów", a całe zwody były bardzo emocjonujące. Najsilniejszymi mieszkańcami gminy okazali się zawodnicy z Sołectwa Piaskowiec.
Prócz konkurencji sportowych w ramach konkursu „Sołectwo na medal" zorganizowano również zmagania śpiewaków - „Hymn Sołectwa". W konkurencji tej drużyny mogły zdobyć maks. 4 punkty - po 1 pkt. za spełnienie każdego kryterium regulaminu. Wszystkie drużyny były świetnie przygotowane do tego zadania - scena ledwie mieściła uczestników, Sołectwa zadbały o to, by śpiewakom towarzyszył akompaniament, a teksty wszystkich hymnów sołeckich dotyczyły naszej małej ojczyzny - gminy Ostaszewo oraz danego sołectwa. Wszystkie drużyny w tym zadaniu uzyskały maksymalną liczbę punktów.
DO POBRANIA: Nagrania audio z konkursu -
Gniazdowo,
Nowa Cerkiew,
Piaskowiec,
Nowa Kościelnica,
Palczewo,
Ostaszewo,
Jeziernik.
Równie emocjonujący okazał się turniej wiedzy o gminie i Żuławach. Zawodnicy przygotowywali się do turnieju korzystając z wiadomości zamieszczonych w „Biuletynie Informacyjnym Gminy Ostaszewo" oraz na stronie Urzędu Gminy, w BIP-ie, a także na stronach internetowych jednostek podległych - GDKiS, GOPS-u oraz Zespołu Szkół w Ostaszewie. Wójt gminy Ostaszewo zadał zawodnikom 20 pytań otwartych. Drużyny zapisywały odpowiedzi na kartkach. Po podliczeniu punktów okazało się, że konieczne będą dwie niezależne od siebie dogrywki W pierwszej walczyły sołectwa Piaskowiec i Palczewo - z rozgrywki wyszła zwycięsko drużyna z Piaskowca i ostatecznie uplasowała się na 4 miejscu. Druga dogrywka, o 6 miejsce, dotyczyła drużyn z Nowej Cerkwi i Gniazdowa - wygrali zawodnicy z Nowej Cerkwi. Również o miejsca na podium walka była zacięta - zwyciężył zespół z Nowej Kościelnicy, zdobywając 11 pkt.; drugie miejsce zajęła drużyna z Ostaszewa z dorobkiem 8 pkt.; a trzecie - Jeziernik z 7 pkt.
DO POBRANIA: Pytania i odpowiedzi do turnieju wiedzy. Wszystkie konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, a zawodnicy biorący w nich udział starali się zdobyć jak najwięcej punktów. Jednak największe emocje wzbudzały konkursy na „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe" oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". Wszystkie stoiska sołeckie oraz wieńce były piękne i niepowtarzalne, ale pierwsze miejsce w konkursie mógł zdobyć tylko jeden z nich. Najwięcej punktów za wieniec dożynkowy otrzymały sołectwa Nowa Kościelnica i Ostaszewo. Zwycięzcę wyłoniło dopiero losowanie, przeprowadzone na scenie - ostatecznie wygrał wieniec przygotowany przez mieszkańców Ostaszewa.
W konkursie na najpiękniejsze stoisko natomiast Komisja Konkursowa najwyżej oceniła stoisko gospodarzy.
Bank Spółdzielczy w Sztumie ufundował nagrody finansowe dla Sołectw, które zdobędą najwięcej punktów za najpiękniejsze stoisko i wieniec dożynkowy. Czeki otrzymały sołectwa: Ostaszewo (wieniec) oraz Nowa Kościelnica (stoisko).
Końcowa klasyfikacja konkursu Wójta Gminy „Sołectwo na medal": I miejsce - Nowa Kościelnica - 71 pkt. II miejsce - Piaskowiec - 61 pkt. III miejsce - Jeziernik - 55 pkt. IV miejsce - Gniazdowo - 51 pkt. V miejsce - Nowa Cerkiew - 49 pkt. VI miejsce - Ostaszewo - 47 pkt. VII miejsce - Palczewo - 30 pkt. DO POBRANIA: Tabela wyników poszczególnych konkurencji Wszystkie Sołectwa zostały nagrodzone za wysiłek i wkład włożony w pracę nad stoiskami, wieńcami oraz za udział w konkursach i wcześniej przeprowadzonych akcjach. Sołectwa otrzymały nagrody finansowe oraz pamiątkowe dyplomy. Trzy najlepsze sołectwa dodatkowo zostały nagrodzone medalami.
Na dożynkowej scenie wspaniale zaprezentował się również lokalny zespół „Żuławianki", a wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnej nocy.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w różny sposób wspierali organizację tegorocznych Dożynek Gminy Ostaszewo, a wśród nich m.in.:
- Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie
- Stoczni Żuławy
- Restauracji „NOVA" z Nowego Dworu Gdańskiego
- Firmie SKOK Rafineria
- Firmie „Eko Tec" z Kwidzyna
- Firmie „Hermes" z Grudziądza
- Państwu Beacie i Zbigniewowi Krokosz
- Panu Józefowi Rybickiemu
- Panu Andrzejowi Brzyszczowi
Największe podziękowania należą się jednak wspaniałym mieszkańcom naszej Gminy, w tym sołtysom wszystkich naszych siedmiu sołectw, dzięki którym tegoroczne dożynki były tak wyjątkowe i niezapomniane.
DZIĘKUJEMY!
Występy artystyczne, konkursy oraz wspaniałe regionalne przysmaki przyciągnęły uwagę nie tylko zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy Ostaszewo. Zyskały uznanie również kolarzy biorących udział w rajdzie rowerowym „Żuławy wkoło", którzy chętnie zatrzymywali się w Nowej Kościelnicy, by skosztować przygotowanych przez pracowników GDKiS potraw i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Według podanych przez organizatorów rajdu danych w tym roku uczestników było 561, a większość z nich zatrzymała się na naszych Dożynkach.