Strona główna

      Kontakt
      Szukaj  
 

 
 
 
 
 

Wydarzenia


Akcja charytatywna na rzecz zwierząt GDKiS.
Opublikowano: 2012-10-12 14:50:58
czytaj więcej
Dożynki Gminne 2012
 

  
W minioną sobotę, 29 września 2012 r., odbyły się dożynki Gminy Ostaszewo, z udziałem Parafii św. Jakuba w Niedźwiedzicy.  Miały one miejsce w Nowej Kościelnicy, obchodzącej 660-lecie założenia.

Obchody rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą w kościele pw. św. Jakuba w Niedźwiedzicy, podczas której zostały poświęcone symbole tegorocznych plonów - wieńce dożynkowe i bochen chleba. Następnie korowód dożynkowy wyruszył na plac przy świetlicy w Nowej Kościelnicy, gdzie odbywały się główne uroczystości.

Po otwarciu i powitaniu uczestników tegorocznego święta plonów przez Wójta Gminy Ostaszewo Roberta Ciżmowskiego oraz Sołtysa Sołectwa Nowa Kościelnica Mirosława Nowaka nastąpiło przekazanie na ich ręce przez Starostów dożynek - Danutę Sawczyńską i Grzegorza Nowaka -  poświęconego chleba. Następnie Starostowie wraz z Wójtem i Sołtysem, zgodnie z obyczajem podzielili się chlebem z mieszkańcami gminy i licznie przybyłymi gośćmi.

Podczas uroczystości dożynkowych Wójt Robert Ciżmowski złożył rolnikom serdeczne podziękowania oraz wyrazy największego szacunku i uznania za ciężką pracę, gospodarność i osobisty wkład w rozwój gminy, życząc dalszych sukcesów i satysfakcji w życiu osobistym i wykonywanej pracy. Na scenie głównej Wójt uhonorował wybranych rolników - reprezentantów każdego sołectwa - wręczając im pamiątkowe dyplomy i medale „Rolnik na medal":
 • Włodzimierz Banaś
 • Zofia i Ryszard Czekańscy
 • Wiesław Kochowski
 • Piotr Kosałka
 • Andrzej Sikora
 • Adam Starzyk
 • Ryszard Szczepanik
Wójt oraz Sołtys wręczyli również pamiątkowe podziękowania najbardziej zasłużonym dla sołectwa, wybranym przez jego mieszkańców:
 • Katarzyna Bryk
 • Sławomir Kędziora
 • Bożena Kluczek
 • Edward Koc
 • Wiesława Koc
 • Jan Krokosz
 • Zbigniew Krokosz
 • Jacek Nowak
 • Mirosław Nowak
 • OSP Nowa Kościelnica
 • Elżbieta Marcinek-Szleja
Jubileusz 660-lecia Nowej Kościelnicy był również doskonałą okazją do wręczenia symbolicznych podziękowań „najstarszym mieszkańcom wsi":
 • Janina Banach
 • Marianna Kluczek
 • Wacław Kluczek
 • Mieczysław Krokosz
 • Stanisław Masłoń
 • Edmund Megger
 • Aniela Smoleń
 • Agnieszka Żywicka
 Mieszkańcy Nowej Kościelnicy przygotowali dla swoich seniorów niespodziankę - piosenkę-podziękowanie za przekazywanie życiowych rad i mądrości, którą zaprezentowali na dożynkowej scenie.

W podziękowaniu za udział w konkursie „Piękna wieś" w kategorii „Zagroda", Wójt Gminy wręczył Państwu Danucie i Edwardowi Sawczyńskim - zwycięzcom tegorocznego gminnego etapu konkursu - pamiątkowy dyplom oraz upominki.

Nie zapomniano także o piłkarzach drużyny „Czarni Przemysław" - mieszkańcach naszej gminy, promujących swoją grą naszą małą ojczyznę:
 • Rafał Bukowski
 • Paweł Wasilewski
 • Tomasz Wirkus
 Po części oficjalnej rozpoczęły się konkursy. Przeprowadzono konkurencje w ramach konkursu Wójta Gminy Ostaszewo „Sołectwo na medal", z których większość wymagała nieprzeciętnej sprawności fizycznej:

 Zawodnicy w biegu „Sztafeta z jajem" musieli wykazać się szybkością oraz dokładnym przekazywaniem łyżki z jajkiem kolejnym uczestnikom, by w jak najkrótszym czasie ukończyć wyścig. Najszybsi okazali się zawodnicy z Sołectwa Nowa Kościelnica.

Młodzież biorąca udział w „Butli farmera" również musiała szybko biegać, a ponadto musiała wykazać się dokładnością i celnym okiem, by jak najszybciej wypełnić 2 litrową butlę wodą. W konkurencji tej zwyciężyła drużyna z Piaskowca.

Kolejna konkurencja sportowa - „Jedzie pociąg z daleka" - sprawiła drużynom niemało trudności. W jak najszybszym pokonaniu trasy, ze związanymi prawymi i lewymi nogami, 6-ro uczestników (3 kobiety i 3 mężczyzn) musiało wykazać się pracą zespołową i zgraniem. Najlepsi okazali się zawodnicy z Nowej Cerkwi.

Największym zainteresowaniem publiczności cieszyła się ostatnia konkurencja sportowa - zawody „Strongman Ciapek Cup" dla mężczyzn. Zadaniem 3 zawodników było przeciągnięcie, w jak najkrótszym czasie, ciągnika przez wyznaczoną trasę. Czwarty zawodnik z każdego Sołectwa kierował pojazdem, by nie wyjechać poza wyznaczone linie. Dodatkową atrakcją był wymóg regulaminu, by w konkurencji brali udział Sołtysi. Wszystkie Sołectwa wystawiły do tych zawodów swoich najsilniejszych mieszkańców. Publiczność głośno dopingowała swoich „strongmanów", a całe zwody były bardzo emocjonujące. Najsilniejszymi mieszkańcami gminy okazali się zawodnicy z Sołectwa Piaskowiec.

Prócz konkurencji sportowych w ramach konkursu „Sołectwo na medal" zorganizowano również zmagania śpiewaków - „Hymn Sołectwa". W konkurencji tej drużyny mogły zdobyć maks. 4 punkty - po 1 pkt. za spełnienie każdego kryterium regulaminu. Wszystkie drużyny były świetnie przygotowane do tego zadania - scena ledwie mieściła uczestników, Sołectwa zadbały o to, by śpiewakom towarzyszył akompaniament, a teksty wszystkich hymnów sołeckich dotyczyły naszej małej ojczyzny - gminy Ostaszewo oraz danego sołectwa. Wszystkie drużyny w tym zadaniu uzyskały maksymalną liczbę punktów.

DO POBRANIA: Nagrania audio z konkursu - Gniazdowo, Nowa Cerkiew, Piaskowiec, Nowa Kościelnica, Palczewo, Ostaszewo, Jeziernik.  

Równie emocjonujący okazał się turniej wiedzy o gminie i Żuławach. Zawodnicy przygotowywali się do turnieju korzystając z wiadomości zamieszczonych w „Biuletynie Informacyjnym Gminy Ostaszewo" oraz na stronie Urzędu Gminy, w BIP-ie, a także na stronach internetowych jednostek podległych - GDKiS, GOPS-u oraz Zespołu Szkół w Ostaszewie. Wójt gminy Ostaszewo zadał zawodnikom 20 pytań otwartych. Drużyny zapisywały odpowiedzi na kartkach. Po podliczeniu punktów okazało się, że konieczne będą dwie niezależne od siebie dogrywki W pierwszej walczyły sołectwa Piaskowiec i Palczewo - z rozgrywki wyszła zwycięsko drużyna z Piaskowca i ostatecznie uplasowała się na 4 miejscu. Druga dogrywka, o 6 miejsce, dotyczyła drużyn z Nowej Cerkwi i Gniazdowa - wygrali zawodnicy z Nowej Cerkwi. Również o miejsca na podium walka była zacięta - zwyciężył zespół z Nowej Kościelnicy, zdobywając 11 pkt.; drugie miejsce zajęła drużyna z Ostaszewa z dorobkiem 8 pkt.; a trzecie - Jeziernik z 7 pkt.

DO POBRANIA: Pytania i odpowiedzi do turnieju wiedzy.

Wszystkie konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, a zawodnicy biorący w nich udział starali się zdobyć jak najwięcej punktów. Jednak największe emocje wzbudzały konkursy na „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe" oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". Wszystkie stoiska sołeckie oraz wieńce były piękne i niepowtarzalne, ale pierwsze miejsce w konkursie mógł zdobyć tylko jeden z nich. Najwięcej punktów za wieniec dożynkowy otrzymały sołectwa Nowa Kościelnica i Ostaszewo. Zwycięzcę wyłoniło dopiero losowanie, przeprowadzone na scenie - ostatecznie wygrał wieniec przygotowany przez mieszkańców Ostaszewa.

W konkursie na najpiękniejsze stoisko natomiast Komisja Konkursowa najwyżej oceniła stoisko gospodarzy.

Bank Spółdzielczy w Sztumie ufundował nagrody finansowe dla Sołectw, które zdobędą najwięcej punktów za najpiękniejsze stoisko i wieniec dożynkowy. Czeki otrzymały sołectwa: Ostaszewo (wieniec) oraz Nowa Kościelnica (stoisko).

Końcowa klasyfikacja konkursu Wójta Gminy „Sołectwo na medal":

I miejsce - Nowa Kościelnica - 71 pkt.

II miejsce - Piaskowiec - 61 pkt.

III miejsce - Jeziernik - 55 pkt.

IV miejsce - Gniazdowo - 51 pkt.

V miejsce - Nowa Cerkiew - 49 pkt.

VI miejsce - Ostaszewo - 47 pkt.

VII miejsce - Palczewo - 30 pkt.

DO POBRANIA: Tabela wyników poszczególnych konkurencji

Wszystkie Sołectwa zostały nagrodzone za wysiłek i wkład włożony w pracę nad stoiskami, wieńcami oraz za udział w konkursach i wcześniej przeprowadzonych akcjach. Sołectwa otrzymały nagrody finansowe oraz pamiątkowe dyplomy. Trzy najlepsze sołectwa dodatkowo zostały nagrodzone medalami.

Na dożynkowej scenie wspaniale zaprezentował się również lokalny zespół „Żuławianki", a wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnej nocy.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w różny sposób wspierali organizację tegorocznych Dożynek Gminy Ostaszewo, a wśród nich m.in.:
 • Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie
 • Stoczni Żuławy
 • Restauracji „NOVA" z Nowego Dworu Gdańskiego
 • Firmie SKOK Rafineria
 • Firmie „Eko Tec" z Kwidzyna
 • Firmie „Hermes" z Grudziądza
 • Państwu Beacie i Zbigniewowi Krokosz
 • Panu Józefowi Rybickiemu
 • Panu Andrzejowi Brzyszczowi

 Największe podziękowania należą się jednak wspaniałym mieszkańcom naszej Gminy, w tym sołtysom wszystkich naszych siedmiu sołectw, dzięki którym tegoroczne dożynki były tak wyjątkowe i niezapomniane.
DZIĘKUJEMY!

            Występy artystyczne, konkursy oraz wspaniałe regionalne przysmaki przyciągnęły uwagę nie tylko zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy Ostaszewo. Zyskały uznanie również kolarzy biorących udział w rajdzie rowerowym „Żuławy wkoło", którzy chętnie zatrzymywali się w Nowej Kościelnicy, by skosztować przygotowanych przez pracowników GDKiS potraw i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Według podanych przez organizatorów rajdu danych w tym roku uczestników było 561, a większość z nich zatrzymała się na naszych Dożynkach.


FOTOGALERIA 
 
Opublikowano: 2012-10-02 11:50:23
czytaj więcej
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W DOŻYNKACH GMINNYCH
 
Opublikowano: 2012-09-21 13:11:41
czytaj więcej
Zakończenie wakacji z Gminnym Domem Kultury i Sportu.

 
Opublikowano: 2012-08-21 15:02:21
czytaj więcej
Plebiscyt "Policjant Pomorza 2012"27 lipca br. rozpoczął się plebiscyt „Policjant Pomorza 2012" organizowany przez „Dziennik Bałtycki" i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.
W konkursie udział biorą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
W związku z tym zachęcamy Państwa serdecznie do wsparcia naszych kandydatów za pośrednictwem sms - owego głosowania.
Opublikowano: 2012-08-16 08:57:10
czytaj więcej
Pieski szukają nowego domu
 
Opublikowano: 2012-08-09 13:26:26
czytaj więcej
Turniej Piłki Nożnej Sołectw "Puchar lata"


W niedzielę 29 lipca br. odbył się w Ostaszewie Turniej Piłki Nożnej Sołectw „Puchar lata”. Zawody rozgrywały się w dwóch kategoriach wiekowych – młodzików i seniorów. W rywalizacji juniorów wzięły udział tylko trzy drużyny – Gniazdowo, Piaskowiec oraz Nowa Kościelnica – rozegrano więc mecze oraz rewanże. Po zaciętej walce wygrali piłkarze z Piaskowca, na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z Gniazdowa, a na trzecim – z Nowej Kościelnicy.
Opublikowano: 2012-08-08 14:16:46
czytaj więcej
Wyniki konkursu "Piękna Wieś 2012" w kategorii "Zagroda"


Uprzejmie informujemy, że w Gminie Ostaszewo został rozstrzygnięty konkurs "Piękna Wieś 2012" w kategorii "Zagroda". 
Po dokonaniu oceny przez komisję konkursową zwycięzcą została zagroda Pani Danuty Sawczyńskiej, która będzie reprezentowała naszą Gminę w eliminacjach powiatowych. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy powodzenia w następnym etapie konkursu.
Już dziś gorąco zachęcamy mieszkańców naszej gminy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

FOTOGALERIA - Gospodarstwo Pani Danuty Sawczyńskiej.
Opublikowano: 2012-06-06 13:23:41
czytaj więcej
Polska Biega - fotoreportaż
Opublikowano: 2012-05-31 13:16:39
czytaj więcej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja
Opublikowano: 2012-05-21 08:27:16
czytaj więcej
Majówka dla najmłodszych
 
Opublikowano: 2012-04-24 15:24:13
czytaj więcej
Konkurs "Piję sok przez cały rok" - Głosuj na naszą szkołę!


Zespół Szkół w Ostaszewie bierze udział w ogólnopolskim programie "5 porcji warzyw, owoców tub soków- w konkursie, "Piję sok przez cały rok" do półfinału zakwalifikowano po 1 szkołę z województwa.
Nasza szkoła reprezentuje województwo pomorskie. Prosimy o zagłosowanie na naszą pracę na stronie internetowej:


http://www.pijesokprzezcalyrok.pl/praca/13

Jedna osoba może oddać tytko 1 głos - do końca kwietnia.

Głosuj na naszą szkołę!  
Opublikowano: 2012-04-23 14:58:08
czytaj więcej
Piłkarska Majówka z GDKiS
 
Opublikowano: 2012-04-23 11:41:07
czytaj więcej
"POLSKA BIEGA" - Zaproszenie do udziału w imprezie!
 
Opublikowano: 2012-04-23 11:34:45
czytaj więcej
VII EDYCJA KONKURSU "PIĘKNA WIEŚ 2012"
 Uprzejmie informujemy mieszkańców naszej gminy o rozpoczęciu się kolejnej edycji konkursu „Piękna Wieś 2012" w województwie pomorskim. Tradycyjnie konkurs ten organizowany jest w dwóch kategoriach: „Wieś" oraz „Zagroda", a jego ideą jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi, a także aktywizacja i integracja społeczności lokalnej służąca poprawie jakości życia na wsi.
Opublikowano: 2012-04-11 08:12:49
czytaj więcej
Relacja z VII Rajdu Fanatyka


W dniach 17 - 18 marca br. gościliśmy w naszej gminie uczestników VII Rajdu Fanatyka, którego głównym organizatorem był Klub Turystyczny PTTK Szuwarek w Nowym Dworze Gdańskim pod przewodnictwem Pana Wiesława Olszewskiego i Andrzeja Grabowskiego.
Opublikowano: 2012-03-30 11:43:10
czytaj więcej
Podsumowanie VII edycji Programu Działaj Lokalnie


    Z inicjatywy Fundacji Pokolenia z Tczewa 10 marca 2012 r. w Gminnym Domu Kultury i Sportu w Ostaszewie odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu VII edycji Programu Działaj lokalnie 2011. Partnerem i organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Ostaszewo „Nowa Gmina".
Opublikowano: 2012-03-12 19:50:50
czytaj więcej
"Decydujmy Razem"
Opublikowano: 2012-03-09 15:05:11
czytaj więcej
Dzień Kobiet
 
Opublikowano: 2012-03-08 14:42:00
czytaj więcej
PROFILAKTYKA a TY ("PaT") W ZESPOLE SZKÓŁ W OSTASZEWIE


Jakiś czas temu na terenie gminy Ostaszewo pojawiły się ogłoszenia dotyczące castingu „PaT", który odbył się 27 lutego 2012 w Zespole Szkół w Ostaszewie. Zapisało się kilkunastu uczniów naszego Gimnazjum, ale do końca wytrwało DZIESIĘĆ OSÓB.
Opublikowano: 2012-03-05 14:14:52
czytaj więcej
 
 

Projekt i wdrożenie szaty graficznej: Krzysztof Firko